Hemoroidy a léčba

Co jsou hemoroidy?

hemoroidy

Hemoroidy nazývané také zlatá žíla, jsou uzlovité rozšířené žíly cévních pletení v oblasti konečníku a řitního kanálu. Je to spleť cév v hloubce asi pět až sedm centimetrů od análního otvoru a za normálních okolností slouží jako pomocný mechanismus pro udržení stolice a při vyprazdňování, avšak když se zvětší a vysouvají se směrem ven, mluvíme o hemeroidech. Rozdělují se na vnitřní a vnější, ale vždy jde o stejnou změť cév. Vnitřní se nacházejí pod sliznicí konečníku, viditelné jsou jen při ochabnutí svěrače a jejich vysunutí. Mohou nabýt různou velikost, podle toho, o jakou fázi onemocnění se jedná. Vnitřní hemoroidy souvisí nejčastěji se zácpou. Při vyprazdňování tvrdé stolice se do žil z konečníku nahrne velké množství krve. Žíly se rozšíří a jsou zranitelné, praskají, krvácejí. Vnější jsou uloženy ve vnější části análního kanálu pod kůží, jsou viditelné jako uzly kolem otvoru.

Příčiny vzniku hemoroidů

Existuje několik teorií, ale není jasné, co je vyvolávajícím faktorem hemoroidů a není znám ani mechanismus jejich vzniku. Jedná se o multifaktoriálně podmíněnou nemoc s vrozenou predispozicí (familiární výskyt 42%). Nejčastěji se však vyskytuje u lidí, kteří mají ve vyšším věku a při podvýživě ochablé vazivo. Často se hemoroidy vyskytují u žen po těhotenství a po porodu důsledkem skutečnosti, že děloha tlačí na svalstvo během těhotenství, tlaky při samotném porodu… Hemoroidy se také vyskytují u mužů, kteří mají problémy s prostatou – močí proti odporu, a následně mají zvýšený nitrobřišní tlak… Dále velmi nepříznivě působí stravovací zlozvyky, např. velká spotřeba červeného masa a pikantního jídla, nedostatečný přísun tekutin, nesprávný vyprazdňovací mechanismus, jako zácpa, dlouhé sezení a namáhavá stolice.

Projevy hemoroidů

První projevy hemoroidů se označují jako perianální diskomfort: svědění, pálení, štípání, pocit „vlhkého zadku“. Vnitřní hemoroidy se projevují bezbolestným krvácením, které pacient pozoruje při stolici. Vnější hemoroidy jsou obyčejně evidentní až tehdy, když se projeví jejich komplikace, nejčastěji trombóza. Ta se projeví jako elastický, na dotek bolestivý útvar velikosti hrášku až fazole nacházející se v těsné blízkosti análního otvoru. Spektrum příznaků může být však rozsáhlejší: od svědění až po bolestivost v anální oblasti, hlenovitý výtok z konečníku nebo zánět kůže v okolí konečníku.

Stádia hemoroidů

Hemoroidy klasifikujeme podle jejich rozsahu.

I. stádium

Malé hemoroidy, jen mírně vyčnívající nad okolní sliznici. Bývají bez příznaků nebo se jen občas projeví krvácením, hlavně při zácpě, které se obvykle zastaví spontánně, případně po krátké antihemoroidní lokální léčbě.

II. stádium

Při stolici se hemoroidy vytlačují z análního otvoru, po toaletě se spontánně vrátí zpět. Onemocnění se tehdy projevuje jen krvácením. Příznaky se dají zpozorovat podle stopy jasně červené krve na stolici nebo na toaletním papíru. Často způsobují svědění a krvácení.

III. stádium

Uzly křečových žil jsou vytlačeny ven, lze je však manuálně vtisknout. Krvácení a lokální zánětlivé projevy v tomto stádiu se vyskytují ještě častěji než v předešlých stádiích.

IV. stádium

Hemoroidy dosahují značných rozměrů, trvale vyčnívají přes anální otvor a ani po přerušení tlačení na stolici je nelze dostat zpět do análního otvoru. Při těchto hemeroidech často vyčnívá i část sliznice konečníku, čímž se v okolí konečníku vytvoří mechanicky velmi zranitelné místo, ze kterého pacient obyčejně velmi často krvácí, hemoroidy a vyčnívající sliznice konečníku svědí, zapalují se a při akutním zhoršení mohou být zdrojem nesnesitelných bolestí.

Léčba a prevence

Většina studií tvrdí, že nejúčinnější způsob léčení hemoroidů je spojení znalostí západní a východní medicíny. Východní medicína, která za tisíce let vyléčila miliardy lidí, významně ovlivnila náš pohled na svět lékařství. S zvyšujícím se povědomím veřejnosti o odvrácené stránce syntetických chemických látek na lidský organismus se přírodní přípravky těší obrovské popularitě nejen u pacientů, ale i mezi odborníky.

Hemoroidy se léčí konzervativní léčbou nebo chirurgickým zákrokem. Základem každé léčby jsou dietologická opatření – hodně pít (čím více tekutin, tím měkčí stolice), přijímat dostatek vláknin, vyhýbat se některým nevhodným jídlům. Konzervativní léčba se volí v případech, kdy hemoroidy krvácejí pouze čas od času ale nevycházejí ven, nebo se vysunou během vyprazdňování ale po něm se samovolně vrátí zpět. V těchto případech jsou součástí konzervativní léčby venotonika, léky na zpevnění cévní stěny. Ke konzervativnímu způsobu léčby patří i přípravky jako masti, čípky, sedací koupele… Problémem při mastech a kosmetických přípravcích pro léčbu hemoroidů je však to, že poskytují jen dočasnou úlevu a téměř nikdy se s nimi nepodaří vyléčit závažnější případy. Při tomto způsobu léčby se řeší jen odstranění vnějších příznaků hemoroidů a nedochází ke změnám ve vnitřním prostředí lidského těla, které umožňuje další rozvoj hemoroidů. Z tohoto důvodu se hemoroidy a jejich nepříjemné projevy často vracejí.

Chirurgická léčba je indikována v případě neúspěchu konzervativní léčby, resp. pokud jsou hemoroidy příliš velké. Pro lidi, kteří trpí hemoroidy už léta, se chirurgické odstranění hemoroidů často jeví jako lákavé řešení. Po vyčerpání množství léčebných metod, po kterých se dostavil pouze pocit úlevy, je pochopitelné, že se rozhodnou zbavit hemoroidů natrvalo. Pacienti by si rozhodně měli zvážit dopředu, jaké důsledky hrozí po operaci hemoroidů. Ti, kteří podstoupili operaci hemoroidů, pociťují vždy během následujících týdnů bolesti. Jelikož je operace hemoroidů určena k zajištění dlouhodobého účinku, bolest je určitě něco, co pacienti mají vzít v úvahu, zejména když se hemoroidy po operaci mohou vrátit. Dalším častým vedlejším účinkem operace hemoroidů je neschopnost močení po zákroku. Méně pravděpodobným, ale také možným důsledkem operace je ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevy, vznik hematomů a infekce. Laserová chirurgie často prezentována jako bezpečná a bezbolestná metoda může způsobit vážné poškození tkání. Nejčastěji metody operace hemoroidů:

  • Longova metoda: Chirurg zavádí do análního otvoru přístroj – stapler, který odstraní část sliznice se zlatou žilou.
  • Milliganova – Morganová operace: podvazuje se céva, která přivádí krev do hemoroidů, podvázaný uzlík se pak odstraní skalpelem. Operace se provádí v celkové anestezii.
  • Skleroterapie: Do postiženého místa se zavede roztok, který uzavře poškozenou cévu. Zastaví tak přívod krve do rozšířených uzlů žil a tyto se zmenší.
  • Podvazování hemoroidů: podvazují se uzlíky hemoroidů a tím se zastaví přívod krve k ním. Přibližně po týdnu se odloučí, zákrok se provádí v lokální anestezii.
  • Barronovy ligatura: Na hemoroidy se aplikuje speciální gumička, která ho jakoby zaškrtí. A tím hemoroid odumře.
  • Laser: Laserem se odstraní poškozenou tkáň.
  • Elektrokoagulační léčba: Pomocí přístroje s elektrickým proudem se poškozené uzlíky odstraní.
  • Fotokoagulace infračerveným zářením: Pomocí infračerveného paprsku hemoroidy odumřou.

V rámci prevence konzumujte lehce stravitelná jídla s dostatkem vláknin. Z jídelníčku je potřeba omezovat nebo vyloučit kořeněná jídla, alkohol, černou kávu, silný čaj, a to zejména v akutním stádiu. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Velkou pozornost je třeba věnovat konzistencí (tvrdosti, resp. spíše měkkosti) stolice, zejména v akutním stadiu dbát na to, aby byla spíše měkčí. Důležitá je pravidelná stolice. Pravidelná znamená vždy v téže době, systém, na který si organismus zvykne. Velký důraz je třeba klást na anální hygienu – sprchování konečníku, pokud možno i po každé stolici, studená sprcha v okolí konečníku. Neseďte dlouho na toaletě, při velkém tlaku mohou popraskat cévy v konečníku. Neměli byste zvedat příliš těžké věci. Nesmíme zapomínat na pravidelný pohyb, vhodná je rekreační chůze, turistika, nevhodné aktivity zejména ve stádiu zhoršení jsou cyklistika, resp. jízda na sedadlových vozidlech.